Kačių sterilizacija ir kastracija

Kiekvienas auginantis katę ar katiną susiduria su tuo pačiu klausimu – ar reikia kastruoti augintinį? Ką rinktis – sterilizaciją ar kastraciją, ir kada geriausia tai daryti? Priimti sprendimą gali būti tikras iššūkis, tad kiekvienas kartu su murkiančiu gyvūnų gyvenantis šeimininkas turi priimti atsakingą sprendimą, kas jūsų keturkojui geriausia.

Kaip tai padaryti, BoNiVeta specialistai atsako į svarbiausius kačių mylėtojų klausimus.

Sterilizacija ar kastracija – kuo skiriasi?

Katės sterilizacija ir katino kastracija yra chirurginės procedūros, kurių metu apribojama arba atimama galimybė gyvūnams daugintis.

  • Kastracija yra visiškas hormoninių liaukų – sėklidžių ar kiaušidžių – pašalinimas iš gyvūno organizmo. Po šios operacijos visiškai nelieka rujos (morčiaus) epizodų.
  • Sterilizacijos procedūros metu hormoninės liaukos (sėklidės ar kiaušidės) lieka augintinio organizme, tačiau yra perpjaunami arba perrišami kiaušintakiai ar sėklinis latakas, taip apribojant galimybę apvaisinti katę. Atlikus sterilizaciją labai tikėtina, kad ruja kartosis, o tikimybė pastoti išlieka.

Kačių kastracija naudinga ne tik norint išvengti naujos kačiukų vados, bet ir siekiant prailginti keturkojo gyvenimą išvengiant susirgimų ir sveikatos sutrikimų.

Kadangi pašalinamos hormonus gaminančios liaukos, nebėra gaminami lytiniai hormonai, kurie ilgainiui tampa lytinės sistemos ligų ir vėžinių susirgimų sukėlėjais. Sterilizacijos procedūra šių ligų tikimybės nesumažina, kadangi aktyvios hormoninės liaukos lieka organizme.

Kačių sterilizacija

Kada tinkamiausias laikas atlikti kačių sterilizaciją ar kastraciją?

Periodas, kada geriausia atlikti katinų kastraciją ar kačių sterilizaciją, yra individualus priklausomai nuo katės/katino lytinės brandos.

Kačiukų sterilizacija ar kastracija rekomenduojama atlikti ne anksčiau nei 6 savaičių amžiaus augintiniams. Katės subręsta anksčiau nei katinai ir pirmasis morčius gali likti nepastebėtas, tad operaciją reiktų planuoti katėms sulaukiant 5-6 mėnesių amžiaus, o katinams – 6-7 mėnesių.

Jei keturkojis gyvena aplinkoje, kurioje sunku sukontroliuoti galimą apvaisinimą, kačiuko sterilizacija ar kastracija rekomenduojama atlikti dar iki pirmosios rujos.

  • Kadangi kastracijos/sterilizacijos laikas gali priklausyti nuo kačiuko veislės ir lyties, dėl tinkamiausio šių procedūrų laiko pasiteiraukite keturkojį prižiūrinčio veterinarijos gydytojo dar pirmosios konsultacijos metu.

Ar kastruoti katę gali būti per vėlu?

Kastracijos ar sterilizacijos procedūras geriausia atlikti augintiniui iškart po lytinės brandos. Tačiau kiekvienos katės ar katino istorija yra individuali tad ši operacija gali būti atliekama ir sveikiems vyresniems keturkojams.

Labai svarbu nepamiršti, kad delsimas ir atidėliojimas atlikti kastraciją ar sterilizaciją didina augintinio sveikatos sutrikimų ir susirgimų riziką.

  • Priglaudėte vyresnį katiną, arba svarstote, ar kelias vadas veisimui atsivedusiai katei tai tinkama kontracepcija? Suaugę katinai ir senjorai gali būti operuojami kaip ir kačiukai, tačiau tik po veterinaro konsultacijos išsamiai įvertinus sveikatos būklę ir galimas rizikas, kadangi jaunas organizmas po procedūros atsigauna lengviau nei senas.
  • Kilmingų jaunų kačių sterilizacija rekomenduojama po pirmosios rujos (morčiaus), kai išryškėja visi veislei būdingi bruožai.

Mes esame, kad padėtume jūsų augintiniui. Jei norite užregistruoti keturkojį apžiūrai, susisiekite su BoNiVeta veterinarijos klinika.

Skambinti

Kastracijos ir sterilizacijos privalumai

Katės atsivesti pirmą vadą gali dar pirmaisiais gyvenimo metais. Pilnai subrendusios katės rijoja iki 4 kartų per metus ir vienoje vadoje gali atsivesti iki 8 kačiukų – tikras iššūkis net didžiausiam kačių mylėtojui.

Negana to, operacija, kurios metu pašalina arba apribojama augintinių galimybė daugintis, turi nemažai su sveikatai ir elgesiui įtaką darančių privalumų, kurie svarbūs kokybiškai augintinio savijautai.

Privalumai sveikatai

  • Hormoninių liaukų pašalinimas reiškia, kad organizme nebebus gaminami lytiniai hormonai, kurie gali paskatinti kai kurių ligų atsiradimą. Nekastruotiems keturkojams daug dažniau būdingi vėžiniai prostatos, sėklidžių, kiaušidžių ar pieno liaukų susirgimai.
  • Vyresnės katės dažniau serga piometra – pūlingu gimdos uždegimu, kuris sunkiai pastebimas ir išplinta į kitus organus. Senjorams atsiradusių susirgimų šalinimas neretai atliekamas kartu su kastracija kaip vienos iš ligos sukėlėjų (hormoninių liaukų) pašalinimu, o tai didina gyvybei keliamą riziką ir sukelia organizmui daugiau streso.
  • Pastebima, kad dėl mažesnės ligų ir susirgimų rizikos, kastruotų augintinių gyvenimo trukmė kur kas ilgesnė nei nekastruotų, todėl atlikus šią operaciją savo numylėto keturkojo draugija galėsite džiaugtis ilgiau ir labai tikėtina, kad užtikrinsite jam ilgą ir kokybišką gyvenimą.

Privalumai elgesiui

  • Ruojantys augintiniai žymisi teritoriją aitriu kvapu, bėga iš namų taip sukeldami sau ir kitiems katinams pavojų, tad po kastracijos šių problemų išvengiama. Aplinkoje, kur sunku sukontroliuoti keturkojų dauginimąsi, tai padeda išvengti netikėto nėštumo.
  • Morčiaus metu katėms būdingas padidėjęs dirglumas, dažnas ir garsus kniaukimas, todėl po operacijos augintiniai bus kur kas ramesni.

Kastracijos ir sterilizacijos trūkumai

  • Kastracija/sterilizacija atliekama su pilna nejautra, nes tai padeda greičiau ir tiksliau atlikti operaciją nesukeliant keturkojui papildomo skausmo.
  • Tačiau bendrinė nejautra visada yra rizikinga, tad gydytojas prieš procedūrą įvertina augintinio sveikatą, atlieka bendrinius kraujo tyrimus.
  • Sterilizuoti ar kastruoti gyvūnai yra linkę nutukti. Norint apsaugoti augintinį, kad šis nenutuktų, neišsivystytų diabetas ir širdies ligos, galima rinktis specialų pašarą ir taikyti dietą.

Pasiruošimas sterilizacijai /
kastracijai ir priežiūra

Pasiruošimo sterilizacijai ar kastracijai eiga labai panaši į pasirengimą prieš bet kokią kitą operaciją:

1

Augintinis turi būti neėdęs bent pusę paros (jei operacija iš ryto, ėdalo rekomenduojama neduoti nuo 21 valandos vakaro, galimas tik vanduo). Jei augintinis išeina į lauką, operacijos išvakarėse pasirūpinkite, kad jis liktų namuose..

2

Operacija bus atliekama su bendrine nejautra, todėl augintinį galėsite atsiimti tik jam prabudus, o grįžus namo pasirūpinkite guoliu ant grindų greta dubenėlio švaraus vandens, kad nereikėtų daug judėti ar nenukristų nuo baldų.

3

Kadangi dar kurį laiką veiks vaistai ir judėjimas bus ribotas, leiskite katei pailsėti ramybėje, geriausia, kad turėtumėte galimybę stebėti augintinio būklę parą po procedūros. Praėjus kelioms valandoms galite duoti pusę porcijos ėdalo, jei augintinis atgautų apetitą.

4

Nepamirškite, kad augintinis bus veikiamas vaistų, todėl jo koordinacija bus sutrikusi, todėl eiti į lauką reikėtų tik augintiniui pasijutus geriau arba tai turėtų trukti labai trumpai. Be to, pasirūpinkite patiesti palų šalia guolio, nes keturkojis gali nesąmoningai šlapintis ne vietoje.

Jei turite klausimų dėl pasiruošimo operacijai, jos eigos ir kaip prižiūrėti augintinį po procedūros, nedvejokite ir kreipkitės į BoNiVeta specialistus, kurie mielai atsakys į kiekvieną klausimą.

Šunų kastracija - pasiruošimas

D.U.K.

Ar verta atlikti kastraciją ar sterilizaciją?

Katės sterilizacija ar kastracija padeda išvengti nėštumo ir naujos kačiukų vados. Hormoninių liaukų pašalinimas padeda išvengti rimtų susirgimų ir ligų, kurie trumpina gyvūno gyvenimo trukmę.

Kastracija ar sterilizacija – kurią procedūrą rinktis?

Kastracijos metu visiškai pašalinamos sėklidės arba gimda/kiaušidės taip pašalinant ir riziką pastoti arba apvaisinti gyvūną, panaikinama hormonų sukeliamų ligų rizika. Sterilizacija tik iš dalies apriboja pastojimo ar apvaisinimo galimybę, išlieka rizika susirgti lytinių organų sistemos ligomis.

Kada atlikti kastraciją ar sterilizaciją?

Geriausias laikas priklauso nuo katės lyties. Dėl jūsų augintiniui tinkamiausio laiko rekomenduojama pasikonsultuoti su veterinaru. Šis laikas svyruoja apie 3-6 mėnesių amžių.

Ar gali būti per vėlu atlikti kastraciją ar sterilizaciją?

Šios procedūros atliekamos visiems sveikiems gyvūnams nepaisant jų amžiaus. Tačiau yra rekomenduojama nedelsti, kad laiku išvengtumėte ligų ar organizmas greičiau atsistatytų po atliktos operacijos.

Ar operacija skausminga ir pavojinga?

Operacija atliekama tik su pilna anestezine nejautra, todėl jūsų keturkojis miegos ir tikrai nejaus jokio skausmo. Po procedūros pjūvis užsiuvamas ir sutvarstomas, sveikimas neturėtų kelti diskomforto ir augintinis greitai jausis kaip įprastai.

Kaip ir visos operacijos su bendrine nejautra, dėl atliekamos narkozės išlieka rizika keturkojo gyvybei, tačiau jo būklė įvertinama gydytojo dar iki atliekant procedūrą.

Kiek laiko trunka sterilizacija/kastracija?

Tai nėra ilga operacija, tačiau po procedūros augintinis stebimas ir jį atsiimti galėsite tik augintiniui pilnai atsibudus, tad tai gali užtrukti apie 30-90 minučių.

Ar pasikeis augintinio elgesys?

Augintinis taps ramesnis ir sukalbamesnis, mažiau linkęs pabėgt, žymėti teritoriją ar būti agresyvus dėl mažesnės lytinių hormonų įtakos. Veislei būdingos charakterio savybės niekur nedings, elgsis kaip įprastai.

Kaip pasiruošti operacijai?

Operacijos išvakarėse neduokite augintiniui maisto, tik švaraus vandens (apie 12 valandų), pasistenkite nekelti nereikalingo streso, nekeisti aplinkos, neleisti į lauką.

Kaip prižiūrėti augintinį po kastracijos/sterilizacijos?

Leiskite augintiniui pailsėti ramioje ir tylioje aplinkoje, kartais tikrindami kaip jis jaučiasi, tačiau nežadinkite. Neveskite į lauką, kol augintinis jausis apsvaigęs nuo vaistų, nebent labai trumpam. Paruoškite guolį ant grindų, padenkite palų ir padėkite švaraus vandens.